Jak se létá v zimě

Víte, jak se létá v zimě?

Zimní cestování letadlem má svoje specifika. Tím jsou povětrnostní podmínky, ale i objem všeho, co si cestující s sebou berou na palubu.

Začíná to už v momentě, kdy nastupujete do letadla. Když je letadlo plně obsazené a sejde se 150 pasažérů v zimních bundách, péřovkách, kabátech, je to jasný předpoklad k tomu, že nastane potíž  s umístěním všech předmětů do zavazadlových prostorů a zbude málo místa pro příruční zavazadla (tady beru jako vzorek Airbus A320 s kapacitou +- 150 cestujících).

Svého času tímto byly pověstné lety do Ruska, kde v zimě všichni nosí kožichy, ušanky, beranice, rukavice, šály a velké nákupy z duty free. Tudíž téměř vždycky došlo k  zabírání kabinových zavazadel. Cestující z toho nikdy nemají radost…

Pokud je let poloprázdný, nebude tohle váš případ a zavazadla se vejdou na palubu, ale i tak čtěte dál 🙂

Byť se letušky snaží, scénář je v tomto případě už předem jasný. Občas se potýkají se zdviženým obočím udivených cestujících, když vysvětlují, že volné místo už prostě není.

Poté  jsou cestující vyzváni k tomu, aby odevzdali svá  zavazadla, která putují do nákladového prostoru. 

Letušky jsou v ten moment tak nějak ok a centrum pozornosti se v tu chvíli přenáší na pozemní personál, který zavazadla označí a naloží do podpalubí. Když se zvládne po takovém nástupu včas vytlačit letadlo ze stojánky,  může cestující potkat další překvapení. 

A tím je odmrazování.

Žádná část letadla nesmí být pokrytá ledem. Největší důraz se klade na křídla, ocasní plochy a snímače tlaku vzduchu. Pro vysvětlení: jsou to malé trubičky, které koukají z čumáku letadla někde na úrovni kokpitu. Zajímavé je, že za námrazové podmínky je považováno vlhké ovzduší už při teplotách od + 10°C a níže. Také pokud je nad nulou a k tomu sněží. 

Odmrazování je poměrně složitý proces a rozhoduje o něm kapitán po domluvě s pozemním personálem. 

Letadlo se přesune na další stojánku, kde je ošetřeno nemrznoucí kapalinou. V případě, že je v daném čase více odletů, může se tvořit fronta a odlet se tím může zpozdit.

Odmrazování křídla

 

Možná jste se jako cestující  setkali s tím, že se odmrazuje nadvakrát. První krok je tzv. de-ice, což je odmrazení již namrzlých  částí letadla. Druhý krok je tzv. anti-ice, tedy prevence proti namrznutí, které se děje v případě mrznoucího deště nebo sněžení. Zajistí, že se do doby vzletu nevytvoří námraza na ošetřeném povrchu letadla. Od momentu vzletu používá letoun vlastní odmrazovací zařízení.

Jediná vyjímka, kde se může nacházet námraza před vzletem je spodní strana křídla v místě palivových nádrží. 

Odmrazování ocasních ploch

Z dalších zimních radovánek může zkomplikovat odlet (anebo přistání) husté sněžení, namrzlá dráha se špatnými brzdnými účinky. Nejednou se stane, že je letiště dočasně uzavřeno.

Tohle vše ještě může zkomplikovat mlha, která v posledních dnech bývá docela často.

Můžete se někdy podivovat nad tím, že vaše letadlo stále čeká než se zvedne mlha a přitom ostatní letadla odlétají a přistávají. Tady hraje roli, o jaký typ letadla se jedná a jestli je posádka vycvičena na přistání a vzlety za snížené viditelnosti. V neposlední řadě záleží také na vybavení letiště. Všechna velká mezinárodní letiště jsou pro přistání a vzlet ve zhoršených podmínkách vybavena.

Až vám příště kapitán zahlásí, že letadlo čeká na zlepšení podmínek, budete už vědět, proč se tak děje. A jestli budete rozladění? Stejně s tím nic neuděláte a odlet neurychlíte. V letectví (asi stejně jako v životě) platí: better be late than sorry.

Jestli cestujete v období Vánoc, pro isnpiraci a jeden vánočně cestovatelský příběh koukněte sem:https://alexandrataranzova.cz/cestovani-o-vanocich/

Jedna ilustrační. Zimní cestování 🙂

Kdybyste přemýšleli o tom, jak si zpříjemnit a vylepšit pohodlí při zimních cestách letadlem, podívejte se zde: https://alexandrataranzova.cz/jak-si-zaridit-cestovani-v-busines-classs/

Ať máte hladké zimní lety s minimem zpoždění.

P.S. 

Nejsem ani tak moudrá, ani jsem tuto problematiku obzvlášť nestudovala. Něco znám z praxe, tady jsem čerpala ze zkušeností mého manžela, kapitána Airbusu, kterého jsem vyzpovídala, vypustila spoustu odborných výrazů a snažila vše sepsat tak, aby to bylo srozumitelné 🙂

 

Průvodce k cestování letadlem najdete v eBooku 9 KROKŮ K POHODOVÉMU LETU. Ke stažení zdarma zde: https://alexandrataranzova.cz/ebook-zdarma/ 

 

Mojí vášní je letectví. Jako letuška jsem strávila na palubách letadel téměř 20 let a miluji tento svět, který voní dálkami a exotikou. Baví mě inspirovat lidi k tomu, aby si svůj let užili a zmírnili obavy z cestování letadlem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.