8  tipů jak překonat strach z létání

8  tipů jak překonat strach z létání

Svírá se vám žaludek když si kupujete letenku?

Buší vám srdce a v krku máte knedlík, když vidíte letadlo?

Máte svoji vytouženou destinaci, ale zatím zůstává jen nesplnitelným snem, protože strach je tak silný, že raději zůstáváte doma?

Cítíte úzkost  při představě, že budete muset sednout do letadla? 

Než přejdeme ke konkrétním tipům, které jsou popsány níže, trochu si strach z létání rozebereme 😉

Chci vám říct důležitou věc: nejste v tom sami!

Strach z létání, známý také jako aviofobie, postihuje miliony lidí po celém světě. 

 

Představte si následující scénu: Sedíte v letadle, motor zaburácí a letadlo se začne pohybovat po ranveji. V břiše cítíte napětí a potí se vám ruce. Možná si myslíte, že jen vy prožíváte tento silný strach, ale pravda je, že mnoho dalších pasažérů ve stejný moment může cítit něco podobného.

Nejdůležitější je uvědomit si, že:

  1. nejste v tom sami, nejste jediní, kdo má obavy z letu
  2. strach je přirozenou součástí našich životů
  3. je možné s tím něco dělat

Strach z létání není nic neobvyklého

Věděli jste, že  podle různých statistik jím trpí  přibližně 25 % až 40 % populace?

 A že během letu toto číslo stoupá až  k 60 % ? 

Tento strach může být pro někoho jen drobnou nepříjemností, ale pro jiného může být tak silný, že se zcela vyhýbá létání, což může výrazně omezit životní styl a pracovní možnosti.

Důležité je uvědomit si, že nejste sami a že existují způsoby, jak tento strach překonat. S trochou trpělivosti, podpory a odhodlání můžete zažívat radost z cestování a objevování vysněných  míst.

Proč je dobré cestovat popisuji v tomto blogovém článku: https://alexandrataranzova.cz/9-duvodu-proc-cestovat-a-co-na-tom-cestovani-vsichni-maji/

Inspiraci k cestám můžete najít i v mojí novoroční cestě do Jordánska: https://alexandrataranzova.cz/s-ryanair-do-jordanska-aneb-moje-novorocni-cesta-2024/

Všichni se někdy bojíme. Je to totiž přirozené a jako lidé jsme takto stavění, strach je normální. Jen každý se bojíme něčeho jiného. 

Strach nás totiž chrání.

A proč máme strach z létání?

Důvodů může být více, zde jsou ty nejčastější: 

Nedostatek kontroly. Na rozdíl od řízení auta, kde máte kontrolu nad vozidlem, v letadle jsme odkázáni na dovednosti pilotů a technickou spolehlivost stroje.

Výška a uzavřený prostor. Létáme ve  vysokých nadmořských výškách, mohou dosahovat přes 11 km, kde jsme vystaveni pocitu ztráty bezpečí. Navíc uzavřený prostor může vyvolávat klaustrofobii.

Neznámé zvuky a turbulence. V letadle zažíváme nové vjemy, na které nejsme zvyklí. Hluky a pohyby, které nejsou běžnou součástí každodenního života, mohou zvyšovat pocit úzkosti. Naproti tomu posádky letadel už jsou vytrénovaní, jsou zvyklí na všechny ty zvuky a nezvyklé pohyby.

Medializace leteckých nehod. Každá letecká nehoda je mediálně velmi sledovaná, což může zkreslovat naše vnímání rizika. Ve skutečnosti je létání jednou z nejbezpečnějších forem dopravy.

Trocha statistiky neuškodí 🙂

  • Pravděpodobnost, že se stanete obětí letecké nehody, je zhruba 1 ku 11 milionům.
  • Létání je až 19krát bezpečnější než řízení auta.
  • Každý den vzlétne a přistane přibližně 100 000 komerčních letů po celém světě bez incidentů.

 

Když je řeč o ztrátě kontroly, nejčastější strach cestujících je z turbulence a z neznámých situací. Tím může být i nouzové přistání. 

Jedno takové přistání zažil i můj manžel, pilot Airbusu A320 a dříve Boeingu B737. Tato nouzová událost se stala právě na Boeingu v době, kdy létal pro zahraniční aerolinky v Indii. Na letu z Kalkaty do Bombaje vysadil ve výšce 10 km motor a museli nouzově sedat v Nágpuru. Když mně to tenkrát líčil přes Skype, i já , ač jsem toho nebyla přímým účastníkem, tak jsem to velmi prožívala.  Součástí každoroční přípravy letušek (i pilotů, samozřejmě) je nácvik nouzových postupů. Takže jsem se celkem dobře uměla vžít do situace, a i když jsem seděla před obrazovkou počítače, hlavou mně běžely právě všechny ty nouzové scénáře. Mám v plánu se více o tomto rozepsat v dalším  připravovaném blogovém článku  o turbulencích. Již brzy 🙂

 

Za kniplem Boeingu, fotka je pořízená v Indonésii 🙂

 

Trasa z Kalkaty do Bombaje

Trasa z Kalkaty do Bombaje

 

Nágpur na půli cesty mezi Kalkatou a Bombají

Nágpur na půli cesty mezi Kalkatou a Bombají

 

Strach je běžná lidská emoce, proč se vlastně bojíme?

Strach nás chrání. Protože kdyby nebyl, tak bychom se vrhali do propastí a skákali pod jedoucí kamiony. Naši předkové se báli věcí, které jim mohly ublížit, jako jsou divoká zvířata a jiné nebezpečné situace. Tento strach jim pomáhal přežít a my ho máme zakořeněný v sobě.

Když se bojíme, naše tělo reaguje tím, že se připraví na akci. Srdce nám bije rychleji, dýcháme rychleji a máme více energie na útěk nebo útok. Je to jako náš vnitřní alarmový systém. 

Máme strach z neznámého. Každý to dobře známe, když nás čeká něco nového a nevíme, co můžeme očekávat, můžeme cítit strach.

Když pociťujeme, že nemáme kontrolu nad situací, můžeme se začít bát. Pocit bezmoci nebo nejistoty často zvyšuje náš strach.

Někdy nás můžou děsit naše vlastní myšlenky. Pokud si představujeme nejhorší scénáře nebo katastrofy, může to zvýšit náš strach. Znáte to? Stává se vám to?

 

Více prostoru věnujeme STRACHU ve workshopu JAK ZVLÁDNOUT A ZMÍRNIT STRACH Z LÉTÁNÍ : https://alexandrataranzova.cz/workshop/

I ten největší strach se dá zmírnit. Mnoho lidí, kteří dnes létají, začínali tam, kde jste vy. Prožívali stejné bezesné noci a zažívali podobné úzkosti. Bušilo jim srdce a potily se dlaně. Ale postupně, krok za krokem, našli způsob, jak se svým strachem pracovat a zmírnit svoje obavy z letu.

Jestli chcete zmapovat svůj strach, více popisuji v malé příručce “Pomoc při zvládání strachu z létání”, stáhnout si ji můžete na této stránce:

https://alexandrataranzova.cz/ke-stazeni/

 

Létání je skvělý způsob, jak se  rychle a pohodlně přesunout třeba na druhý konec světa. 

Zde je osm  tipů, které vám mohou pomoci cítit se při létání klidněji.

8  TIPŮ JAK PŘEKONAT STRACH Z LÉTÁNÍ 

1. Obeznamte se s tím, jak létání funguje

Vědomí, že víte, co  se děje, když letadlo startuje nebo přistává nebo že jsou turbulence normální a běžné, může uklidnit vaši mysl. Letadla jsou velmi spolehlivé stroje a jsou navrženy tak, aby vydržely mnohem více, než byste si mohli představit. Každý den létají miliony lidí po celém světě bez problémů.

Zkuste si přečíst knihy nebo sledovat dokumenty o konstrukci a testování letadel. Nikoliv sérii „Letecké katastrofy“, to rozhodně nedoporučuju!!! Když porozumíte tomu, jak jsou letadla bezpečná a jaké přísné testy musí projít před tím, než mohou vzlétnout, uklidní vás to.

Připomeňte si fakta. Létání je jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Denně bezpečně vzlétají a přistávají tisíce letadel. Bezpečnost cestujících je prioritou číslo 1 pro všechny letecké společnosti.

2. Zapojte relaxační techniky

Představte si, že sedíte v pohodlném křesle, zavíráte oči a pomalu a hluboce dýcháte. Hluboké dýchání, meditace nebo jóga vám mohou opravdu pomoci uvolnit napětí a uklidnit mysl. Když cítíte, že úzkost narůstá, soustřeďte se na svůj dech. Pomalu nadechujte nosem, zadržte dech na několik vteřin a pak pomalu vydechujte ústy. Opakujte tolikrát, dokud se neuklidníte. Je to jednoduché a funguje to.

Meditace může být také velmi účinná. Existují různé aplikace a nahrávky, které vás provedou meditací krok za krokem.

Přemýšlejte o krásných věcech, zaměstnejte svoji mysl hezkými představami. Připomeňte si, proč letíte. Možná vás čeká setkání s blízkými, dobrodružství v novém městě nebo zasloužená dovolená. Soustřeďte se na tyto pozitivní momenty. Použijte svoji vlastní představivost a prožijte si, jaké to bude až budete v cíli. Můžete použít pozitivní afirmace a vizualizace. Pokud se navíc naučíte, jak v letadle usnout, máte vyhráno.

3. Zabavte se

Nuda může zhoršit pocity úzkosti. Připravte si knihy, filmy, hudbu nebo hry, které vás během letu zabaví a rozptýlí. Stáhněte si své oblíbené seriály nebo filmy do tabletu nebo telefonu, abyste měli co dělat, když se budete cítit nervózní. Audioknihy a podcasty mohou být také skvělým způsobem, jak se ponořit do jiného světa a zapomenout na strach.

Když se zabavíte, vaše myšlenky se odvrátí od obav a budete se soustředit na něco příjemného. Navíc čas strávený zábavou rychleji uteče, což vám pomůže zvládnout let bez zbytečných stresů.

4. Vyhněte se kofeinu a alkoholu

Možná si myslíte, že sklenička vína nebo šálek kávy vám pomohou uvolnit se, ale ve skutečnosti mohou zvýšit vaši úzkost. Kofein je stimulant, který může zvýšit vaši srdeční frekvenci a zhoršit pocity nervozity. Alkohol sice může krátkodobě uvolnit, ale také může narušit váš spánek a zhoršit úzkost, když jeho účinky vyprchají. A pokud přijdete na odlet v podroušeném stavu, pak vám personál  neumožní přístup na palubu!

Místo toho pijte hodně vody a vyhněte se těžkým jídlům. Lehké a zdravé jídlo vám pomůže cítit se lépe a udržet stabilní hladinu energie. Pokud máte tendenci při stresu jíst, připravte si předem oblíbené svačiny.

5. Cestujte s někým blízkým

Cestování s někým, koho znáte a komu důvěřujete, může být obrovskou oporou. Přítomnost blízké osoby může výrazně snížit pocity strachu a nejistoty. Můžete si povídat, smát se a společně si užívat čas, což vám pomůže odvést pozornost od strachu. Pokud nemůžete cestovat s někým blízkým, někdy stačí krátký rozhovor s cestujícím vedle vás, aby se vaše obavy zmírnily. 

6. Promluvte si s posádkou 

Letušky a stevardi jsou školení profesionálové, kteří jsou připraveni vám poskytnout podporu a informace. Jejich přístup vám může dodat pocit jistoty. Na cestující, kteří mají strach z létání jsou zvyklí! Pokud máte obavy nebo otázky, nebojte se jich zeptat.

Někdy stačí jen pár vlídných slov od člena posádky, aby se vaše obavy rozplynuly. Neváhejte se s nimi poradit, pokud cítíte úzkost nebo máte nějaké konkrétní obavy.

7. Připravte se předem

Nepodceňte to vůbec nejdůležitější, a tím je plánování a příprava!  Zjistěte si co nejvíce informací o vašem letu,  o letišti a letadle. Připravte si vše potřebné a doražte na letiště s dostatečným předstihem. Když máte věci pod kontrolou, budete se cítit lépe.

Mít vše připravené vám dodá pocit jistoty a sníží stres z neznámého. Pokud víte, co vás čeká a máte plán, budete klidnější a budete moci zvládnout jakékoliv situace, které mohou nastat.

Jak se připravit před cestou letadlem najdete v ebooku zdarma 9 KROKŮ K POHODOVÉMU LETU. Ke stažení je zde: https://alexandrataranzova.cz/ebook-zdarma/

8. Další možností je vyhledat odbornou pomoc

Pokud je váš strach z létání opravdu silný a ovlivňuje negativně váš život, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Před cestou se obraťte se na vašeho lékaře, který vám může předepsat uklidňující léky s ohledem na váš zdravotní stav. 

Existují také speciální programy které jsou navrženy tak, aby vám pomohly zvládnout obavy a ukázaly vám,  jak se zbavit strachu z létání.

Představte si, jaké by to bylo, kdybyste si  mohli užít  příjemný let na vaše vysněné místo, ať už se nachází kdekoliv na zeměkouli.  Že se budete na cestu těšit. Že se konečně budete moci vydat za hranice všedních dnů do destinací, které jsou jinými dopravními prostředky nedostupné…

Pokud chcete pohnout se svým strachem a zbavit se obrovského stresu, který vám přináší cestování letadlem, můžeme se potkat na živém workshopu, který pořádám v úzké skupince.  

Jestli vás zajímá, jak překonat strach z létání,  více info najdete zde: https://alexandrataranzova.cz/workshop/

 A pokud se necítíte ani na jedno z výše zmíněného , chci vám říct, že právě připravuji  vizualizační nahrávku, která bude doplněná léčivými Solfeggio frekvencemi k podpoře práci se strachem.  Zatím je ve fázi přípravy, ale už se těší, až spatří světlo světa 🙂

Pak můžete začít třeba  touto nahrávkou. 

Chcete zmírnit váš strach? Prostě začněte! 

 

Přeji vám klidný a bezpečný let a doufám, že pro vás byl tento článek užitečný. Můžete zanechat komentář nebo dát like pod článek.

Věřím, že brzy budete moci obdivovat krásy světa z ptačí perspektivy s větším klidem a radostí.

 

P.S: nezapomeňte na důležité dokumenty před vaší cestou! 

Seznam a důležitá upozornění jsou obsaženy v „Taháku pro hladké odbavení“, ke stažení zdarma zde: https://alexandrataranzova.cz/ke-stazeni/

 

Mojí vášní je letectví. Jako letuška jsem strávila na palubách letadel téměř 20 let a miluji tento svět, který voní dálkami a exotikou. Baví mě inspirovat lidi k tomu, aby si svůj let užili a zmírnili obavy z cestování letadlem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.