Jak létají mazlíčci?

Cestování letadlem může být pro nás lidi docela stresující záležitost, ale co teprve pro naše mazlíčky? 

Pokud se chystáte na dovolenou a nechcete nechat svého zvířecího miláčka doma, je důležité vědět, jak s nimi cestovat bezpečně a pohodlně. 

Co je důležité?

1. V prvé řadě je potřeba zjistit, jestli vaše letecká společnost přepravu zvířat vůbec povoluje.
Jsou společnosti, které prostě vašeho mazlíčka neodbaví. Ani do kabiny, ani do zavazadlového prostoru.  Nikam. 

Poté, co zjistíte, že vašeho mazlíka vezmou k přepravě, na stránkách  letecké společnosti vyplníte formulář. Samotné vyplnění však nestačí. 

POZOR! Je nutné mít od aerolinek  předem potvrzenou rezervaci, a to 48 hod předem. 

Proč je potřeba mít potvrzenou rezervaci?  Letecká společnost tak počítá s místem v kabině cestujících, kde může být pouze omezený počet zvířat.  Pokud jde o nákladový prostor, ten musí být přizpůsoben k přepravě zvířat, mít ventilaci a vytápění. Také se musí uzpůsobit rozložení ostatního nákladu.  S tím vším musí aerolinka počítat předem. Mám vlastní zkušenost z druhé strany barikády, kdy se vyvrbily různé zádrhele a bylo to provázeno nepříjemnostmi, na které bych raději zapomněla 😉

2. Než se rozhodnete vzít svého mazlíčka s sebou do letadla, musíte si být jisti, že splňuje všechny požadavky pro cestování.

Každá letecká společnost má svá vlastní pravidla a omezení. Je důležité vědět, že do cílové stanice vaše zvíře  můžete přepravit. Obecně platí, že zvířata musí být očkována a mít platný pas. 

Podmínky cestování zvířat z a do ČR najdete na stránkách veterinární správy zde:  https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/

Také si dejte pozor na rasu – zejména u psů. Není automatické, že bude přepraven jakýkoliv pes. Aerolinky mají seznam plemen, která nepřepravují. Např. bojová plemena. Ale ani francouzské buldočky, vzhledem k jejich anatomii a případným problémům s dýcháním.

Vyjímkou jsou asistenční psi, kteří jsou speciálně vycvičeni k tomuto účelu a cestující musí předložit certifikát

o výcviku.

  

 

Existují dvě možnosti přepravy:

1. v kabině cestujících.

Pokud váš pes nebo kočka váží méně než 8 kg, může být přepraven v kabině. Musí být umístěn v uzavřené přepravce s pevným dnem, kterou lze umístit pod sedadlo. 

Jací mazlíčci mohou cestovat na palubě?

Aerolinky se většinou omezují na kočky a psy.  Do 8 kg a musí se vejít pod sedačku. Platí zpravidla na 1 cestujícího 1 zvíře. Množství zvířat je omezeno dle pravidel dopravce. 

(Mimochodem, když už mluvíme o tom, co se musí vejít pod sedačku, můžete se podívat na článek, jak se cestuje s jedním kabinovým zavazadlem, co do nich patří a co ne: https://alexandrataranzova.cz/cabinzero-aneb-letim-bez-velkych-zavazadel/ )

Co se týče stáří mazlíčků, je to podobné jako s dětmi :-).  I zde je dané minimální stáří zvířátka. Takže pozor, pokud poletíte s malým psím nebo kočičím miminkem.

 

 

přepravka na palubě letadla

 

2. v nákladovém prostoru letadla, jestliže váš mazlíček váží více než 8 kg.

Při přepravě v zavazadlovém prostoru odbavíte schránku s vaším mazlíčkem na odbavovací přepážce. Vyplníte kontaktní údaje, personál zkontroluje a označí přepravní box.

Přeprava zvířat v nákladovém prostoru letadla je bezpečná, ale vyžaduje více přípravy. Musíte zajistit vhodnou přepravku pro vaše zvíře – musí být dostatečně velká, aby se pohodlně vešlo a aby mohlo stát a otáčet se. Musí  být dobře větraná a pevná. 

Při cestování s mazlíčky letadlem je důležité myslet i na jejich pohodu a pohodlí. Pokud váš pes nebo kočka trpí úzkostmi nebo stresy, může jim pomoci speciální lék na uklidnění. Můžete také vzít s sebou oblíbenou hračku nebo deku, aby se vaše zvíře cítilo více jako doma.

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že cestování letadlem není pro každého psa nebo kočku vhodné. Některé druhy jsou přirozeně neklidné a nemusely by se v letadle cítit dobře. Pokud máte pochybnosti o tom, zda by vaše zvíře mělo cestovat letadlem, poraďte se s veterinářem.

Nezapomeňte si ověřit pravidla a požadavky letecké společnosti a zajistit vhodnou přepravku pro vaše zvíře. Aerolinky vždy uvádí detailní údaje o tom,  jaké má mít parametry schránka pro přepravu na palubě a  jaké do podpalubí.

Za přepravu zvířat  si aerolinky účtují poplatky, budete muset sáhnout trochu do kapsy. 

Takhle…já sama si nedovedu představit, že bych naši bígličku Ejmičku zavřela na několik hodin do přepravky do cargo prostoru. Jedině snad, že bychom se někam stěhovali. Prostor je klimatizovaný a vytápěný, ale neznámé místo, hluk a zvuky, které letadlo vydává  jsou pro zvířata stres.

 

naše Ejmička

naše Ejmička 🙂

 

Dnes se aerolinky většinou omezují na kočky a psy, dříve mohl takto cestovat také králík, činčila, fretka. Např. v arabských zemích se letecká doprava používá k přepravě sokolů.  Saudský princ převáží svoje sokoly v kabině, speciálně připoutané v sedačkách. A nechám na vaší představivosti, jak to pak v letadle vypadá po přistání  :-))

Jaké jsou podmínky pro přepravu mají hezky vysvětleno ČSA:

https://www.csa.cz/cz-cs/cestovni-informace/pred-letem/cestovani-se-zviraty/

U Smartwings: https://www.smartwings.com/mohu-letet-se-zviretem

A když už budete mít všechno kolem zvířat za sebou a pohodlně se usadíte v sedačce letadla, můžete si zopáknout k čemu slouží a jak probíhá ukázka nouzových prostředků:: https://alexandrataranzova.cz/je-libo-mr-bean-nebo-pan-prstenu-aneb-ukazka-nouzovych-prostredku/

 

Průvodce k cestování letadlem najdete v eBooku 9 KROKŮ K POHODOVÉMU LETU. Ke stažení zdarma zde: https://alexandrataranzova.cz/ebook-zdarma/ 

 

 

Doufám, že pro vás byl tento článek užitečný. Můžete zanechat komentář nebo dát like pod článek.

Krásné a pohodové lety přeji.

 

Zde je fotodokumentace, jak probíhá nakládka mazlíčků.

 

 

 

Mojí vášní je letectví. Jako letuška jsem strávila na palubách letadel téměř 20 let a miluji tento svět, který voní dálkami a exotikou. Baví mě inspirovat lidi k tomu, aby si svůj let užili a zmírnili obavy z cestování letadlem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.