Ze kterého terminálu nám to letí? 

Ze kterého terminálu nám to letí?

A jak najdu odbavovací přepážku?

Každý terminál pražského letiště  má odletovou a příletovou část.

Vy se vydáte k odletu do části s nápisem DEPARTURES/ODLETY.

Departures – Odlety,  Arrivals – Přílety

Pro základní orientaci, ke kterému terminálu se vydat, by se hodně zjednodušeně dalo říct, že lety do zemí Evropské unie odlétají z terminálu T2 a lety mimo Evropskou unii  z terminálu T1. 

Ale pozor!!! Toto není stoprocentní pravidlo. 

Zde je totiž nutné zmínit  Schengenský prostor. Přesněji, jedná se o lety v rámci Schengenského prostoru, které odlétají a přilétají na T2. 

Lety mimo Schengenský prostor operují z terminálu T1.

 A co to je ten Schengenský prostor?  Aktuálně do tohoto seznamu patří 29 zemí, většina z nich spadá do Evropské unie plus všechny členské státy Evropského sdružení volného obchodu (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko).

Letiště Praha předkládá tento seznam:

https://www.prg.aero/faq-jake-staty-patri-do-schengenskeho-prostoru

O zemích Schengenského prostoru najdete více zde: https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/schengen-area/#members. 

 https://cs.wikipedia.org/wiki/Schengenský_prostor

 

Možná je toto vysvětlení trochu kostrbaté. Takže si dovolím otázku, jestli dle popisku výše poznáte, ze kterého terminálu pražského letiště bude odlétat váš let?  🙂

Jak rozpoznám tu správnou odbavovací přepážku? 

Na každém terminálu je velká tabule s rozpisem letů. Něco jako odjezdy vlaků na pražském hlavním nádraží 🙂 

Moje maličkost před odletem z terminálu T1

Na této tabuli si najdete váš let podle: 

  1. místa, kam letíte 
  2.  čísla letu 
  3.  času odletu 

Číslo letu je důležité, stejně tak čas, protože se může stát, že do stejného místa odlétá více letů. Typickým příkladem bývají odlety na dovolenou v hlavní letní sezóně, kdy do jednoho místa odlétá hned po sobě několik letů. A všechny provozuje jedna a ta samá letecká společnost. Popřípadě do stejného místa odlétá více letů, ale s různými společnostmi. A to může být občas trochu matoucí. 🙂

No a pak už se můžete vydat k TÉ VAŠÍ přepážce. Pokud si i tak nejste jistí, na každém terminálu se nachází přepážka s informacemi. Je označena písmenem “i” . 

Odbavovací přepážky

A co Terminál T3? 

Ten slouží pro privátní lety, vládní delegace a další speciály. Nachází se v prostoru Starého Letiště a téměř jistě se nebude týkat vašeho dovolenkového letu s cestovkou, ani pravidelných linek. 

Vybavuje se mně vzpomínka, jak na terminál T3 přiletěl vítězný hokejový tým z Nagana, což  je příklad leteckého speciálu. Lidí bylo tehdy na Starém letišti opravdu mraky 🙂a euforie obrovská. 

Pokud byste se náhodou nedopatřením zatoulali právě na tento terminál, je potřeba vědět, že k terminálu T1 a T2 se dostanete autobusem, který jezdí v pravidelných intervalech.  Zatímco T3 je jaksi bokem a mimo “hlavní trasu”, terminály T1 a T2 jsou vzájemně  propojeny. Z jednoho na druhý se přesunete pěšky a můžete přeběhnout “suchou nohou”, cesta vám zabere pár minut.

Jaký je rozdíl v odletech z T1 a T2?

Aneb rozdíl mezi lety v Schengenském prostoru a mimo něj.

Při letech v Schengenském prostoru (odlétají z T2) neprocházíte přes pasovou kontrolu. Což ale neznamená, že nemusíte mít cestovní doklad. Ten musíte předložit buď u odbavovací přepážky anebo nejpozději před nástupem do letadla.

Nejbližší kontrola, která vás čeká, je ta bezpečnostní. Za bezpečnostní kontrolou si můžete nakoupit v obchodech, občerstvit se v restauracích, děti si můžou pohrát v dětském koutku anebo si před odletem můžete na chvíli odpočinout v relaxační zóně.

Dětský koutek

 

Relax zóna

O tom, co můžete a naopak nesmíte pronést přes bezpečnostní kontrolu na palubu letadla se můžete dočíst zde: https://alexandrataranzova.cz/tekutiny-do-prirucniho-zavazadla-a-moravska-merunkovice/

Naproti tomu při odletu do zemí mimo Schengenský prostor (odlétají z terminálu T1) nejprve musíte projít pasovou kontrolou. Za ní se  nachází duty free, restaurace a relax zóna. Aktuálně v říjnu 23 je zde růžová Pink Bubble relax zóna. Vzhledem k  tomu, že její design se čas od času mění, naposledy byla zelená se stěnami z mechu, tak je možné, že až poletíte, bude mít už jinou barvu 🙂

Pink Bubble

V Terminálu 2 najdete Piána na ulici. Jestli ovládáte hru na piáno, věřte, že jestli to rozbalíte, sklidíte určitě potlesk. Tohle je vždycky příjemné zpestření při čekání na odlet nejen pro ty, kteří  umí hrát, ale i pro spolucestující. Mne osobně tohle baví :-). Ne že bych uměla hrát na piáno, ale ráda se zastavím vždycky, když slyším hudbu. 

Piána na ulici

A proč to všechno píšu? Jednak jsou to časté dotazy cestujících a pak taky proto,

že si můžete ušetřit běhání mezi terminály, ušetřit čas a zmírnit stres před odletem.

Průvodce k cestování letadlem najdete v eBooku 9 KROKŮ K POHODOVÉMU LETU. Ke stažení zdarma zde: https://alexandrataranzova.cz/ebook-zdarma/ 

 

Doufám, že pro vás byl tento článek užitečný. Můžete zanechat komentář nebo dát like pod článek.

 

Krásné a pohodové lety přeji.

 

Mojí vášní je letectví. Jako letuška jsem strávila na palubách letadel téměř 20 let a miluji tento svět, který voní dálkami a exotikou. Baví mě inspirovat lidi k tomu, aby si svůj let užili a zmírnili obavy z cestování letadlem. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.